sobota, 27 marca 2010

Piec chlebowy - najprostszy sposób budowy

Najprostszym i możliwym do wykonania z materiałów dostępnych w naturze jest piec chlebowy wykonany z samej gliny.
Na początku należy przygotować miejsce na nasz piec. Można go budować bezpośrednio na ziemi ale wtedy byłby niewygodny w użytkowaniu. Kiedy mamy już przygotowane miejsce pod nasz piec należy wypoziomować podstawę a na niej ułożyć podłogę na której będziemy przyrządzać wypieki. Podłogę najlepiej wykonać z cegieł pełnych (czerwonych), jeżeli nie dysponujemy cegłami można je zastąpić płaskimi kamieniami polnymi, najlepiej jakby był to jeden kamień. Cegły czy kamienie układamy na sucho bez spoin, możliwie blisko siebie.
Na wykonanej wcześniej podłodze pieca należy uformować "półkulę" z mokrego piasku. Szerokość naszej bryły powinna być większa od jej wysokości, nie należy przekraczać szerokości 60 cm. Przy takiej średnicy podstawy, wysokość bryły z piasku nie powinna przekraczać 45 cm. Należy zadbać o to aby całość piasku była wilgotna a formowana bryła możliwie półkolista.
Tak wykonaną formę naszego przyszłego pieca wykładamy gazetami. Następnie nakładamy warstwę ok 5 cm dobrze rozmieszanej półtłustej gliny. Jeżeli nie dysponujemy taką gliną można glinę tłustą rozmieszać z piaskiem aby uzyskać konsystencje półtłustą. Jak rozpoznać glinę półtłustą? Należy uformować z gliny kulkę, jeżeli ściskana między palcami pęka jest ok, jeżeli zachowuje się jak plastelina, oznacza to że mamy glinę tłustą. Po bardzie szczegółowy opis badania gliny odsyłam do google.
Kolejnym krokiem jest wycięcie ostrym narzędziem otworu pieca. Otwór pieca nie powinien przekraczać 65% jego wysokości, czyli w naszym granicznym przypadku jest to maksymalnie 30 cm. Otwór należy wycinać ostrożnie zaczynając od małej dziurki przy podłodze, systematycznie wybierając osypujący się piasek.
Po wycięciu otworu należy wybrać jeszcze trochę piasku i sprawdzić czy ścianki pieca są odpowiednio twarde i mocne.
Aby piec osiągał zadowalające parametry należy obłożyć go warstwą izolacji termicznej. Tradycyjnie jest to glina ze słomą. Jeżeli nie dysponujemy słomą, mogą to być materiały dostępne w specjalistycznych sklepach takie jak wermikulit czy perlit.
Tak wykonany piec będzie wysychał kilka tygodni. Na powierzchni wysychającej gliny pojawiają się rysy, należy je zasmarować mokrą gąbką, ale one i tak będą się pojawiały.
Dla wyjaśnienia powyższego opisu załączam filmik z kanału youtube Breadhunter2001. Kanał ten prowadzi autor bloga o piecach chlebowych.


Zapraszam także do zapoznania się z Piec chlebowy - najprostszy sposób budowy - uzupełnienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz