poniedziałek, 14 lutego 2011

Pokochajcie piece kaflowe - dziś walentynki

Piec kaflowy to nie tylko prostopadłościenne klocki, stawiane przez lata w izbach powojennej polski, czy zabytkowe piece kaflowe zachowane u nielicznych pasjonatów oraz w muzeach.
W dzisiejszym poście chciałbym pokazać jak w dzisiejszych czasach może wyglądać piec kaflowy.

Piecokominek z kafli Jasba.

Piec kaflowy z ławką z wielkoformatowych kafli Mez Keramik.

Nowoczesny piec kaflowy z kafli wielkoformatowych Mez Keramik.

Nowoczesny piec kaflowy z kafli wielkoformatowych Mez Keramik.

Czym różni się piec kaflowy od kominka kaflowego czy piecokominka?
Umownie przyjmuje się iż piec kaflowy to zamknięta bryła z kafli ceramicznych, charakteryzuje go oddawanie ciepła tylko i wyłącznie w postaci promieniowania (brak wylotów gorącego powietrza). Piece kaflowe przedstawione na zdjęciach posiadają szybę, mimo to nie można ich nazwać kominkami. Wyposażone są w prefabrykowane paleniska zwane wkładami piecowymi, wkłady piecowe to paleniska stworzone specjalnie do zabudowania w zamkniętej bryle bez przewietrzenia (bez kratek). Tylko niektóre wkłady kominkowe są dopuszczone do stosowania (przez producentów w gwarancji) jako paleniska do pieca kaflowego. Przykładem jest wkładu piecowego jest Spartherm Mini M1G2.

5 komentarzy:

 1. ten pierwszy od gory jest sliczny. ja mam stary piec kaflowy i chcialabym miec cos podobnego. nie orintuje sie ile moze kosztowac przrobka/budowa takiego piecokominka?

  OdpowiedzUsuń
 2. na cenę za przeróbkę pieca kaflowego na piecokominek z szybą składa się: koszt rozebrania pieca kaflowego, koszt paleniska (wkładu kominkowego czy piecowego), koszt ponownego ustawienia pieca, w zależności od regionu kraju ceny są zróżnicowane, koszt pieca z pierwszego zdjęcia z ustawieniem w wielkopolsce to na dzień dzisiejszy 37.800 zł netto,

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha,ha,ha to jakas sciema :) Ja za mieszkanie z takimi piecami kaflowymi z pieknych starych kafli w malej miejscowosci na mazurach zaplacilam 50tys zl !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Margaret, to nie ściema.
  To jest produkt nowy, ponad 60 % ceny tego pieca to kafle Jasba. Cena pieca to też wkład kominkowy Spartherm, ok 30 %. Kleje i inne materiały i tak wychodziło. W marcu 2011, od tego czasu 3 razy się cenniki zmieniły.
  Pozdrawiam
  Zdun

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry, jaki koszt jest u pana pieca takiego jak na trzecim zdjęciu?

  OdpowiedzUsuń