piątek, 28 maja 2010

Gdzie można instalować kominek? w kamienicy? w bloku?

Pytanie przewijające się często w polskim internecie, jednakże nie wszędzie należycie uzasadnione.
Aby wyjaśnić tę kwestię należy przywołać Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie wymagań technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamknietym wkładem kominkowym moga być instalowane w budynkach:
 • jednorodzinnych,
 • mieszkalnych w zabudowie zagrodowej,
 • rekreacji indywidualnej,
 • niskich budynkach wielorodzinnych - tj. o wysokości do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. (Należy pamiętać iż przez kondygnacje rozumie się poziom parteru jak i zamieszkane poddasze.)
 • w budynkach opieki społecznej, opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży, lokale gastronomiczne przeznaczone do produkcji żywnosci za zgoda właściwego inspektora sanitarnego.
Pomieszczenie w którym instaluje sie kominek powinno:
 • posiadać kubaturę min. 30m³,
 • wentylacja – w pomieszczeniach z paleniskiem na paliwo stałe zabrania sie stosowania wentylacji mechanicznej (warunkowo kominiarze dopuszczają paleniska z szczelnym bezpośrednim dolotem powietrza do spalania),
 • przewody kominowe: szczelne z materiałów nie palnych, osobny przewód kominowy dla każdego kominka,
 • dopływ powietrza z zewnątrz.
Tak wygląda temat jeżeli chodzi o kominki, rozporządzenie jest przepisywane od wielu lat z drobnymi zmianami ale do dnia dzisiejszego jest bardzo nieprecyzyjne. Kominiarze interpretują je jak chcą. W przypadku piecy kaflowych nie ma takich ograniczeń jak w przypadku kominków, dlatego kominiarz bazując na dokumentach kominka a w szczególności na instrukcji obsługi może stwierdzić czy urządzenie jest bardziej kominkiem czy piecem kaflowym, piecem grzewczym. Brak słowa kominek w w/w dokumentach staje się powodem aby można np. wolnostojący piec grzewczy zwany potocznie nowoczesną kozą można było zamontować w apartamentowcu na 11 piętrze czy w 4 piętrowej kamienicy.

2 komentarze:

 1. Witam. Szukam przepiśow dotyczących kominka z otwartym paleniskiem. Nasz piec żeliwny strasznie dymił gdy byl podłączony do większego komina. Sasiad wyjechal za granice i nie mozna bylo tam sprawdzic podlaczenia. Komin jest bardzo szeroki! Okazalo sie dopiero teraz ze ta nieszczelnisc to wlasnie kominek z otwartm paleniakiem. Ale rok temu zmienilismy ustawienie pieca podłaczajac go do duzo mniejszego, waskiego komina . Piec dalej dymi. Nie wiem.co jeat grane. W serwisie powiedziano nam ze jesli piec dymi wina lezy tylko po stronie komina. Administacja ma to gdzies...a my juz od dwoch lat wdychamy dym i spaliny . Mamy male dziecko i juz nie wiem co robic. Dzisiaj byli znowu kominiarze. Czy wedlug Pana zamorowanie komina na naszym poziomie ( chodzi o to abysmy my byli podlaczenie do tego komina a drzwucKi mielibysmy w domu za piecem)moze pomoc czy warto sprobowac jeszcze raz z tym duzym kominem...Ja sie w ogole na tym nie znam bo nigdy nie mieszlalam w kamienicy a teraz mieszkM i nie potrafie normlnie funkcjonowac....Czy jesli to nic nie da( juz nie wierze w obietnice) to czy mam prawo domagac sie " likwidacji" tej dziury w kominie u sasiadow ? Nie wiem czy ich kominek jest legalny.... musimy jakoś palic a jak na razie nie widzę wyjscia z tej sytuacji. Czy moglby mi Pan cos doradzic??! Pozdrawiam Anna

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszam za literówkę- zamurowanie komina:) i nie jest jeszcze pewne czy wąski komin który teraz użytkujemy użytkują też inni sąsiedzi a my mieszkamy na 3 piętrze.

  OdpowiedzUsuń