niedziela, 28 listopada 2010

Jakie drewno do kominka? Jakie drewno najlepsze na opał?

Podstawowa różnica często mylona: drzewo a drewno? Drzewo rośnie (żyje), drewno to ścięte drzewo.
Jakie drewno do kominka? !!! SUCHE !!! SEZONOWANE !!!
Drewno jest skumulowaną energią słoneczną. Światło słoneczne, woda i dwutlenek węgla są elementami, z których powstaje drewno. Przez cały okres życia drzewa dokonywane jest chemiczne wiązanie światła słonecznego. Drewno wydziela tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej pobrało i związało jako drzewo z powietrza. Zaznaczyć należy iż dokładnie taka sama ilość dwutlenku węgla wydzielana jest z drewna podczas spalania, co podczas jego powolnego rozkładu w lesie. Spalenie drewna nie powoduje zatem naruszenia równowagi w przyrodzie.
Każdy rodzaj drewna zawiera taką samą ilość energii cieplnej przeliczony na kg masy netto. Gatunki drewna różni gęstość objętościowa, przy czym przyjmuje się że drewno nie zawiera wody i ważone jest po 1 m3.
Drewno miękkie
Topola – 370 kg/m3
Świerk – 380 kg/m3
Jodła – 380 kg/m3
Sosna – 430 kg/m3
Drewno twarde
Brzoza - 460 kg/m3
Buk – 580 kg/m3
Jesion – 580 kg/m3
Dąb – 630 kg/m3
Dopuszczalne jest palenie drewnem iglastym. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na dużą żywiczność istnieje możliwość zasmolenia wnętrza naszego komina jak i kominka.
Ze względu na powyższe zaleca się spalanie nie więcej niż 10% drewna iglastego w przeciągu sezonu.
Dopuszczalne jest również stosowanie drewna z drzew owocowych, jest to drewno twarde, daje mało dymu, pali się powoli i wydziela przyjemny zapach.
Do rozpalenia lepiej nadaje się drewno o niskiej gęstości objętościowej (gatunki drewna miękkiego), do dokładania lepsze będą gatunki drewna twardego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz