wtorek, 28 grudnia 2010

Grum Kominki Poznań

Celem tego wpisu jest rozjaśnienie danych teleadresowych naszej firmy.
Często zmienialiśmy adresy a zadowolony klient to najlepsza rekomendacja dlatego pozwolę sobie opisać wędrówkę siedziby naszej firmy po centrum Poznania.
W jednym z pierwszych postów zamieściłem zdjęcie pierwszego naszego salonu z kominkami w Poznaniu przy ulicy Kwiatowej 9. Firmie z czasem brakował miejsca i przeniesiona została na ulicę Powstańców Wielkopolskich 14a, by po czasie przenieść się na ulicę Taczaka 23.
W 2009 roku powstał II oddział w Galerii Handlowej Green Point przy ulicy Hetmańskiej 91, z tej okazji również powstała notka na blogu.:)
Od 2.01.2011 sklep z ulicy Taczaka 23 przeniesiony na ulicę Kwiatową 10.
Dla usystematyzowania i kontaktu z nami podaję linki do stron internetowych:
Kominki Dąbrowa ul. Szkolna/ Bukowska
Kominki Poznań Kwiatowa 10

wtorek, 14 grudnia 2010

Jak palić w kominku? Kiedy i jak sterować powietrzem?

1) Dźwignię sterowania dopływem powietrza do spalania ustawić w pozycji maksymalnego otwarcia.
2) Sparawdzić czy popielnik znajdujący się pod rusztem jest pusty.
3) Drobne szczapki drewna ułożyć warstwami na środku paleniska.
4) Położyć rozpałkę dostępną na rynku (papier nie jest zalecany ponieważ spala się zbyt szybko i powoduje wzbijanie się popiołu, nie wolno stosować spirytusu, benzyny, oleju i innych cieczy łatwopalnych).
5a) W urządzeniach z drzwiczkami otwieranymi na bok - przy otwartych drzwiach ustawić klamkę w pozycji zamkniętej i domknąć drzwi.
5b) W urządzeniach z drzwiczkami unoszonymi - nie zamykać drzwi do końca, pozostawić 3-5 cm szczelinę.
5) Szczelina opisana w punktach 5a i 5b powoduje szybsze rozpalenie się ognia.
6) Jeśli rozpalone drewno dobrze się pali, podłożyć mniejsze szczapy twardego drewna lub większe szczapy miękkiego drewna na środku na stos.
7) Przymknąć drzwi gdy szczapy drewna dobrze się palą; przez 20-30 minut powietrze do spalania powinno być ustawione na maksimum aby doprowadzić kominek do temperatury pracy.
8) Gdy podłożone drewno spali się, a z pierwszego wsadu pozostał jedynie żar, można zgodnie z potrzebą dołożyć drewna (twarde drewno będzie idealne w tym momencie). Jeżeli nie dokładamy drewna zamykamy (dopiero teraz) powietrze zasilające, utrzymując w ten sposób żar.

niedziela, 28 listopada 2010

Jakie drewno do kominka? Jakie drewno najlepsze na opał?

Podstawowa różnica często mylona: drzewo a drewno? Drzewo rośnie (żyje), drewno to ścięte drzewo.
Jakie drewno do kominka? !!! SUCHE !!! SEZONOWANE !!!
Drewno jest skumulowaną energią słoneczną. Światło słoneczne, woda i dwutlenek węgla są elementami, z których powstaje drewno. Przez cały okres życia drzewa dokonywane jest chemiczne wiązanie światła słonecznego. Drewno wydziela tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej pobrało i związało jako drzewo z powietrza. Zaznaczyć należy iż dokładnie taka sama ilość dwutlenku węgla wydzielana jest z drewna podczas spalania, co podczas jego powolnego rozkładu w lesie. Spalenie drewna nie powoduje zatem naruszenia równowagi w przyrodzie.
Każdy rodzaj drewna zawiera taką samą ilość energii cieplnej przeliczony na kg masy netto. Gatunki drewna różni gęstość objętościowa, przy czym przyjmuje się że drewno nie zawiera wody i ważone jest po 1 m3.
Drewno miękkie
Topola – 370 kg/m3
Świerk – 380 kg/m3
Jodła – 380 kg/m3
Sosna – 430 kg/m3
Drewno twarde
Brzoza - 460 kg/m3
Buk – 580 kg/m3
Jesion – 580 kg/m3
Dąb – 630 kg/m3
Dopuszczalne jest palenie drewnem iglastym. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na dużą żywiczność istnieje możliwość zasmolenia wnętrza naszego komina jak i kominka.
Ze względu na powyższe zaleca się spalanie nie więcej niż 10% drewna iglastego w przeciągu sezonu.
Dopuszczalne jest również stosowanie drewna z drzew owocowych, jest to drewno twarde, daje mało dymu, pali się powoli i wydziela przyjemny zapach.
Do rozpalenia lepiej nadaje się drewno o niskiej gęstości objętościowej (gatunki drewna miękkiego), do dokładania lepsze będą gatunki drewna twardego.

niedziela, 14 listopada 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja VII (zabytkowe kominki portalowe)

Ostatni na dzień dzisiejszy wpis z serii Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja.
Zakres zdjęć przedstawiających kolekcję zabytkowych piecy kaflowych wyczerpał się. W dzisiejszy wpisie prezentuję nierozerwalnie związane ze zduństwem kominki.
Jako perełkę chciałbym zaprezentować kuchnię kaflową złożoną bez projektu z dwóch zdekompletowanych zabytkowych piecy kaflowych. Nadmienić należy iż, kuchnia kaflowa jak i wszystkie zaprezentowane dotychczas piece są czynne, można na niej gotować, piece kaflowe natomiast są rozpalane każdorazowo przed przyjazdem właścicieli.
Zabytkowe kominki portalowe wyszukane przez inwestora na europejskich giełdach staroci tzw. flomark-ach moim zdaniem nie wymagają komentaża.










czwartek, 28 października 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja VI

Kolejny wpis z serii Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja.
Tym razem chciałbym zaprezentować piece kaflowe oraz piec chlebowy umieszczone w piwnicy zabytkowej rezydencji.
Na pierwszej fotografii pokazano kominek z otwartym paleniskiem obudowany kaflami zakupionymi przez inwestora, miał być z tego piec ale zakupione kafle nie stanowiły całego pieca, ponieważ chciał Pan coś mieć ze swego nietrafnego zakupu więc powstała taka właśnie obudowa.
Zarówno trzon kuchenny (kafle kremowe), jak i piec chlebowy (kafle białe) powstały także z zdekompletowanych zakupów.
Kolejny piec kaflowy który ze względu na swoje braki znalazł swoje miejsce w piwnicy, pierwotnie posiadał on dwie rzeźby i był wyższy, po obniżeniu i zastąpieniu jednej figurki kaflami narożnymi nie jednego laika urzeka swoim stanem zachowania.
Ostatni z dotychczas ustawionych w piwnicy piecy kaflowych, aby zachować jego pierwotną formę kafle uszkodzone zotały zastąpione podobnymi w kolorze butelkowej zieleni.
Tym sposobem na dzień dzisiejszy wyczerpałem temat Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja, jako ciekawostke w kolejnym wpisie umieszę zabytkowe kominki portalowe ozdabiające zabytkową rezydencję oraz perełkę czyli trzon kuchenny ustawiony jako zlepek kafli z dwóch zdekompletowanych piecy kaflowych.

czwartek, 14 października 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja V

Kolejny wpis z serii Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja.
Zakres zdjęć prywatnej kolekcji powoli się wyczerpuje, w dzisiejszym wpisie prezentuje piece kaflowe umieszczone na poddaszu zabytkowej rezydencji.

Pierwszy z dzisiejszych piecy posiada kafle szkliwione w kolorze niebieskim, z licznymi zdobieniami wykonanymi przed glazurowaniem. Ciekawym akcentem są kaflowe nogi na których jest postawiony.
Kolejny piec kaflowy to prostopadłościenna bryła, zbudowana z kafli szkliwionych w jasnych odcieniach brązu, ciekawostką są drzwiczki zewnętrzne ażurowe za którymi kryją się właściwe drzwi belkowe.
Kolejny piec kaflowy z kafli okrągłych, tym razem z braku wolnych już kominów w pomieszczeniach mieszkalnych został ustawiony w łazience. Rzadko spotykanym motywem są dzwiczki belkowe dopasowane do promienia kafli, zakupione przez inwestora razem z piecem.
Perełką tego poddasza jest piec kaflowy wykonany z kafli ceramicznych wielkoformatowych, jedyny na poddaszu eksponat nie podłączony do komina. Efekt potęgują nietuzinkowe drzwi ażurowe.
Dla ciekawych jak wielka jest kolekcja zdradzę:
- w części VI umieszczone zostaną piece kaflowe ustawione w piwnicy (3),
- w części VII umieszczone zostaną kominki i kuchnia kaflowa (3),

wtorek, 28 września 2010

Piec chlebowy murowany z cegły szamotowej zdjęcia

Tym razem chciałbym zaprezentować fotki prezentujące najważniejsze etapy budowy pieca chlebowego opalanego drewnem. Palenisko pieca wykonane jest z cegły szamotowej. Kopuła wykożystuje znaną w budownitwie od wieków idee sklepienia łukowego. Sklepienie to jest jednocześnie konstrukcją pieca jak i elementem odbijającym i akumulującym ciepło.




Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony http://blackoven.idkhosting.com/. Pod tym adresem znajdziemy wiele informacji i linków do zdjęć z piecami chlebowymi.

wtorek, 14 września 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja IV

Pierwszy piec to cudowna majolika, kafle ręcznie zdobione, malowane. Anioł na szczycie od innego pieca ustawiony na życzenie inwestora, również z jego prywatnych zbiorów. Drzwi pieca schowane za tak zwanymi drzwiami ażurowymi.

Piec również z kafli dekorowanych przed glazurowaniem.

Piec kaflowy o prostopadłościennej bryle z kafli 22/22 cm, kafle charakteryzuje ciekawy wzór który po ustawieniu pieca sprawia wrażenie zbudowanego z kafli rozmiaru 22/11 cm.

sobota, 28 sierpnia 2010

Spartherm Trias Neu - nowy kominek wolnostojący Spartherm

Podczas wyjazdu urlopowego odwiedziłem zakład produkcyjny Spartherm, w jego wejściu wystawiano nowy model kominka wolnostojącego.Postanowiłem podzielić się zdjęciami co czynię ..
Jest to udoskonalona wersja znanego już modelu Trias, w odróżnieniu od pierwowzoru kominek jest zabudowany do podłogi. Mechanizm obrotowy o zakresie obrotu 180 st, w modelu Trias jest to tylko 90 st.
Dodatkowym atutem są drzwi paleniska otwierane na bok co powinno korzystnie wpłynąć na cenę kominka.
Na zdjęciach widoczny jest też nowy model klamki.

sobota, 14 sierpnia 2010

Kwartalnik "Kominek" czasopismo branży kominkowej

Na polskim rynku wydawniczym nieprzerwanie od 2006 roku ukazuje się kwartalnik branżowy "Kominek".

Czasopismo traktuje o kominkach i szeroko pojętym zduństwie. Podzielone zostało na odrębne działy przeznaczone dla różnych grup docelowych.
Trendy - ciekawe aranżacje kominków z fachowymi opisami.
Kominek - wiele cennych rad dotyczących montażu jak i użytkowania kominka.
Firma - porady jak prowadzić firmę kominkową, wywiadu z osobistościami z branży oraz prezentacja firm.
Aktualności oraz Wydarzenia - kominki na co dzień oraz gdzie warto być.

Kominek dostępny jest w sieci salonów prasowych Empik ,Castorama oraz salonach partnerskich.
 
Chciałbym zaprezentować program partnerski, firmy kominkowe które zdeklarowały się eksponować w swoich salonach stojak z ekspozycją gazety, wymienione są na portalu kominek.org.pl oraz w wersji drukowanej w zakładce "Salony Partnerskie" jako miejsca w których można nabyć kwartalnik. Użyczając dosłownie skrawek własnego salonu do promowania i sprzedawania wydawnictwa oraz umieszczając odnośnik w formie powyższego baneru na własnej stronie głównej, stajemy się salonem partnerskim jednej z dwóch dostępnych na polskim rynku gazet opisujących kominki. Oczywiście nie każdy może się dostać do tak elitarnego klubu, ale próbować warto.

niedziela, 8 sierpnia 2010

Pierwsze urodziny bloga

Dokładnie rok temu wpadłem na pomysł i natychmiastowo założyłem bloga zduństwo poznańskie rozpoczynając od powitania.

Przez ten okres powstało 18 wpisów, aby zachować przejrzystość przypisane im zostały etykiety grupujące podobne tematy.
W powitaniu zawarłem zobowiązanie opisania historii zduństwa w Polsce. Etykieta Historia zduństwa w polsce część 1 zawiera syntetyczną historię zduństwa na ziemiach polskich do II wojny światowej. W części 2 zostaną opisane czasy powojenne.
Etykieta piec chlebowy z opisami najciekawszych stron dotyczących tematyki piecy chlebowych oraz instrukcją budowy pieca chlebowego z samej gliny.
Etykieta o zabytkowych piecach kaflowych prezentuje największą w Polsce prywatną kolekcję działających kaflowych zabytków.
Pozostałe etykiety:
- ciekawostki branżowe z kominkowo zduńskiego świata,
- prawo a kominki przepisy odnoszące się do kominków,
- kominki spartherm
- co nie pasuje nigdzie to tu

środa, 28 lipca 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja III

Kolejny wpis z serii Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja. Tym razem chciałbym zaprezentować piece kaflowe z kafli białych glazurowanych, wszystkie zaprezentowane w tym wpisie piece posiadają kafle malowane ręcznie przed glazurowaniem.



środa, 14 lipca 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja II

Kolejny wpis z serii Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja

 Tym razem chciałbym zaprezentować dwa piece kaflowe o prostopadłościennej bryle.
Pierwszy piec z kafli glazurowanych rzeźbionych w kolorze oliwkowym. Piec kanałowy z drzwiami belkowymi na froncie.
Drugi piec również z kafli glazurowanych rzeźbionych. Piec kanałowy z drzwiami belkowymi ukrytymi za drzwiami ażurowymi oraz tzw. duchówką, kawiorką.

poniedziałek, 28 czerwca 2010

Płomień roku 2009 nagroda kwartalnika "Świat kominków" Płomienie roku rozdane

W dniu 26 czerwaca 2010 roku w Nałęczowie na terenach "Uzdrowiska Nałęczów" odbyło się płomienne miniFORUM podczas którego przyznano statułetki oraz wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
Firma roku - Romotop oraz Bef, Austroflamm, Invicta
Produkt roku - Austroflamm, oraz Romotop, Jotul, Brunner
Debiut roku - nie przyznano oraz Riwal, Gast, Dru Spartherm
Polska firma roku - Parkanex oraz Kratkipl, Darco, Hajduk
Polska mała i średnia firma roku - Mikołajczyk oraz Bertelsen, Kominki Południe, Węgier Glas
Polski produkt roku - Lester oraz Lazar, Northstar, Manufaktura Nakomiady
Promocja - nie przyznano oraz Kratkipl, Cebud, Kafel-Art
Bezpieczny kominek - Schiedel oraz Tatarek, pogotowiekominiarskiepl, BLSystem
Wydarzenie zagraniczne - ISH Frankfurt oraz KOK Wels, Interpellets Stuttgart, Batibouw Bruksela
Wydarzenie krajowe - nie przyznano oraz Pellets & Brykiet Expo Bydgoszcz, Festiwal Wnętrz Virtus, Kamień Stone MTP Poznań
Superpłomień - dla Pana Dominique Imbert - Focus
Czarny dym - dla wszystkich odpowiedzialnych za brak w Polsce prostego systemu wsparcia dla indywidualnego ogrzewania drewnem i peletami

Więcej szczegółów na portalu kominki.org w zakładkach:
Płomienne miniFORUM w Nałączowie 2010
Nominacje do płomienia roku 2009
Wsparcie branży kominkowej na rzecz Domu dla Dzieci w Wąwolnicy


Ze swojej strony chciałbym podziękować redakcji i wydawcy czasopisma "Świat Kominków" za możliwość uczestnictwa w tak doniosłym wydarzeniu.

poniedziałek, 14 czerwca 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja.

Chciałbym przedstawić największą w Polsce prywatną kolekcję piecy kaflowych. Tym samym zapoczątkować serię wpisów w których będę zamieszczał powiązane tematycznie zdjęcia. Znajduje się ona w małej miejscowości w okolicach Poznania. Aby dać trochę intymności właścicielowi kolekcji, nie zdradzę dokładnej lokalizacji. Nadmienić mogę iż znajduje się ona w odrestaurowanym dworku który w przyszłości ma być dostosowany na potrzeby hotelu. Ideą właściciela jest to aby każdy gość przekraczając progi rezydencji poczuł się jak przed wiekami. Ułatwić to mają nietuzinkowe meble oraz wszechobecne zabytkowe piece kaflowe. W chwili obecnej budynek główny stanowi "domek letniskowy" właścicieli. Po przystosowaniu zabudowań gospodarskich na potrzeby restauracji oraz pokoi hotelowych cały kompleks stanie się jedynym w skali kraju miejscem pełnym piecy kaflowych.
Przygoda z piecami zaczęła się wraz z zakupem zdewastowanej nieruchomości. Wraz z dokumentacją dworku zachowały się zdjęcia na których widniały okrągłe piece kaflowe, z drzwiczkami od strony korytarza, umożliwiające służbie dokładanie do ognia bez zakłócania spokoju Państwa. Piecy identycznych jak te które stały w obiekcie przed wiekami, do tego zachowanych w idealnym stanie udało się odnaleźć do dnia dzisiejszego dwa.
Charakterystyczną cechą odróżniającą te piece jest brak drzwi od strony pomieszczenia mieszkalnego.

Jeżeli jesteście państwo w posiadaniu podobnych okazów chętnie je od Państwa odkupimy, aby mogły uświetnić kolekcje.

Kolejny piec zakupiony przez właściciela jak się później okazało nie nadaje się do postawienia jako palony z korytarza ze względu na zbyt dużą ilość uszkodzonych kafli które w tym przypadku zostały ukryte na tylnej ścianie.

piątek, 28 maja 2010

Gdzie można instalować kominek? w kamienicy? w bloku?

Pytanie przewijające się często w polskim internecie, jednakże nie wszędzie należycie uzasadnione.
Aby wyjaśnić tę kwestię należy przywołać Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie wymagań technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamknietym wkładem kominkowym moga być instalowane w budynkach:
  • jednorodzinnych,
  • mieszkalnych w zabudowie zagrodowej,
  • rekreacji indywidualnej,
  • niskich budynkach wielorodzinnych - tj. o wysokości do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. (Należy pamiętać iż przez kondygnacje rozumie się poziom parteru jak i zamieszkane poddasze.)
  • w budynkach opieki społecznej, opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży, lokale gastronomiczne przeznaczone do produkcji żywnosci za zgoda właściwego inspektora sanitarnego.
Pomieszczenie w którym instaluje sie kominek powinno:
  • posiadać kubaturę min. 30m³,
  • wentylacja – w pomieszczeniach z paleniskiem na paliwo stałe zabrania sie stosowania wentylacji mechanicznej (warunkowo kominiarze dopuszczają paleniska z szczelnym bezpośrednim dolotem powietrza do spalania),
  • przewody kominowe: szczelne z materiałów nie palnych, osobny przewód kominowy dla każdego kominka,
  • dopływ powietrza z zewnątrz.
Tak wygląda temat jeżeli chodzi o kominki, rozporządzenie jest przepisywane od wielu lat z drobnymi zmianami ale do dnia dzisiejszego jest bardzo nieprecyzyjne. Kominiarze interpretują je jak chcą. W przypadku piecy kaflowych nie ma takich ograniczeń jak w przypadku kominków, dlatego kominiarz bazując na dokumentach kominka a w szczególności na instrukcji obsługi może stwierdzić czy urządzenie jest bardziej kominkiem czy piecem kaflowym, piecem grzewczym. Brak słowa kominek w w/w dokumentach staje się powodem aby można np. wolnostojący piec grzewczy zwany potocznie nowoczesną kozą można było zamontować w apartamentowcu na 11 piętrze czy w 4 piętrowej kamienicy.

środa, 28 kwietnia 2010

KOMINKI 2010 Międzynarodowe Targi Kominkowe

Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się targi kominkowe. W roku 2008 zainstalowano instalację odprowadzającą spaliny, zadebiutowało to w ramach projektu "Kominki w akcji". Każdy wystawca wystawiający się w hali przeznaczonej dla branży kominkowej może podpiąć się do rury typu spiro zwisającej z sufitu. Daje nam to możliwość porównywania spalania i efektywności kominków na żywo. Producenci światowi promują nowoczesne techniki zduńskie. Duże zainteresowanie zwiedzających skupione jest na paleniskach z nasadową masą kumulacyjną. Kolejną nowinką branżową to stosowanie przez producentów nowoczesnego szklenia ramek drzwi kominkowych - szyby zadrukowane po bokach na czarno powoli stają się standardem.
Spartherm w samochodzie wystawowym pokazał na żywo piecyk Jora. Jest to piec opalany peletem wyposażony w zasobnik grawitacyjny. Nie potrzebuje do swego działania prądu.

środa, 14 kwietnia 2010

Piec chlebowy - najprostszy sposób budowy - uzupełnienie.

Nawiązując do ostatniej notki, chciałbym rozwinąć temat pieca chlebowego z gliny.
Jeżeli chcemy wykonać naprawdę dobrą izolację ze słomy jej warstwa musi być gruba, nic nie zaszkodzi jeżeli słoma będzie widoczna na zewnątrz.














Nie należy dopuścić do nadmiernego schładzania się wnętrza pieca podczas gotowania, można w tym celu wykonać prowizoryczne dostawiane drzwiczki.
 













Piec chlebowy wykonany z samej gliny należy chronić przed niekorzystnym wpływem deszczu i śniegu, w tym celu nad piecem należy wykonać zadaszenie.


Na koniec nasz piec chlebowy możemy udekorować używając dostępnych materiałów. Wyschnięta glina pomoczona wodą staje się z powrotem plastyczna i pozwala formować kształty i wciskać elementy zdobnicze.

kie zdjęcia pochodzą z bloga o piecach chlebowych http://ibreadhunter.blogspot.com/.

sobota, 27 marca 2010

Piec chlebowy - najprostszy sposób budowy

Najprostszym i możliwym do wykonania z materiałów dostępnych w naturze jest piec chlebowy wykonany z samej gliny.
Na początku należy przygotować miejsce na nasz piec. Można go budować bezpośrednio na ziemi ale wtedy byłby niewygodny w użytkowaniu. Kiedy mamy już przygotowane miejsce pod nasz piec należy wypoziomować podstawę a na niej ułożyć podłogę na której będziemy przyrządzać wypieki. Podłogę najlepiej wykonać z cegieł pełnych (czerwonych), jeżeli nie dysponujemy cegłami można je zastąpić płaskimi kamieniami polnymi, najlepiej jakby był to jeden kamień. Cegły czy kamienie układamy na sucho bez spoin, możliwie blisko siebie.
Na wykonanej wcześniej podłodze pieca należy uformować "półkulę" z mokrego piasku. Szerokość naszej bryły powinna być większa od jej wysokości, nie należy przekraczać szerokości 60 cm. Przy takiej średnicy podstawy, wysokość bryły z piasku nie powinna przekraczać 45 cm. Należy zadbać o to aby całość piasku była wilgotna a formowana bryła możliwie półkolista.
Tak wykonaną formę naszego przyszłego pieca wykładamy gazetami. Następnie nakładamy warstwę ok 5 cm dobrze rozmieszanej półtłustej gliny. Jeżeli nie dysponujemy taką gliną można glinę tłustą rozmieszać z piaskiem aby uzyskać konsystencje półtłustą. Jak rozpoznać glinę półtłustą? Należy uformować z gliny kulkę, jeżeli ściskana między palcami pęka jest ok, jeżeli zachowuje się jak plastelina, oznacza to że mamy glinę tłustą. Po bardzie szczegółowy opis badania gliny odsyłam do google.
Kolejnym krokiem jest wycięcie ostrym narzędziem otworu pieca. Otwór pieca nie powinien przekraczać 65% jego wysokości, czyli w naszym granicznym przypadku jest to maksymalnie 30 cm. Otwór należy wycinać ostrożnie zaczynając od małej dziurki przy podłodze, systematycznie wybierając osypujący się piasek.
Po wycięciu otworu należy wybrać jeszcze trochę piasku i sprawdzić czy ścianki pieca są odpowiednio twarde i mocne.
Aby piec osiągał zadowalające parametry należy obłożyć go warstwą izolacji termicznej. Tradycyjnie jest to glina ze słomą. Jeżeli nie dysponujemy słomą, mogą to być materiały dostępne w specjalistycznych sklepach takie jak wermikulit czy perlit.
Tak wykonany piec będzie wysychał kilka tygodni. Na powierzchni wysychającej gliny pojawiają się rysy, należy je zasmarować mokrą gąbką, ale one i tak będą się pojawiały.
Dla wyjaśnienia powyższego opisu załączam filmik z kanału youtube Breadhunter2001. Kanał ten prowadzi autor bloga o piecach chlebowych.


Zapraszam także do zapoznania się z Piec chlebowy - najprostszy sposób budowy - uzupełnienie.

niedziela, 14 marca 2010

Spot LED

Dzisiaj kolejny spot emitowany przy ul. Hetmańskiej 91 w Poznaniu. Jak widać ekran uległ przebudowie - zmieniono jego proporcje.
Produkcja przedstawia:
- kominek wolnostojący stalowo szamotowy Spartherm Senso w obudowie z kafli ceramicznych,
- piece z kafli Jasba.

sobota, 27 lutego 2010

Piec chlebowy - ciekawe strony

Tym wpisem chciałbym zapoczątkować serię wpisów dotyczących budowy pieca chlebowego. Internet pełen jest schematów budowy pieca chlebowego. Ja postaram się tutaj usystematyzować najciekawsze strony z całego świata aby ułatwić użytkownikom polskiego internetu podejście do tematu budowy pieca chlebowego.

zródło: http://breadhunter-breadforall.blogspot.com/

Aby rozpocząć drogę przytoczę na początek dwie ciekawe strony na których zamieszczone są mapy z piecami chlebowymi z całego świata.
Piece chlebowe z całego świata autor tej strony za 13 Euro sprzedaje płytę CD na której udokumentował jak budował swój piec chlebowy. Można umieścić swój piec chlebowy na mapie świata.
Aby pójść dalej w prezentacji map z piecami chlebowymi przedstawiam kolejną stronę na której po kliknięciu na wybraną lokalizację pojawia się piec chlebowy w wybranym miejscu w USA, Australii czy Europie.
Zaczynając drogę od tych dwóch adresów można zwiedzić cały świat i podglądać jak ludzie stawiali swoje piece chlebowe.
W kolejnych postach postaram się opisać polski piec chlebowy wiejski, piec ziemny, jak i piece do przygotowywania potraw z całego świata.
Aby zaspokoić ciekawość prezentuję zdjęcie najprostszego pieca ziemnego jakim jest piec zboczowy, czyli piec wykonany w najprostszy możliwy sposób poprzez wykopanie odpowiednich otworów na zboczu (górce). Jest to najprostszy sposób na gotowanie w warunkach polowych ponieważ jesteśmy wstanie skupić ogień w jednym punkcie nawet podczas niesprzyjającej pogody. Eliminuje on minusy ogniska.

źródło: http://survival.strefa.pl/piece.htm#zboczowy

Zapraszam także do zapoznania się z Piec chlebowy najprostszy sposób budowy oraz Piec chlebowy - najprostszy sposób budowy - uzupełnienie

niedziela, 14 lutego 2010

Reklama LED

Nowym sposobem reklamy są ekrany diodowe. Dzisiaj wstawiam filmy umieszczone na youtube. Produkcje te dotyczą niedawno otwartego salonu kominków wolnostojących Spartherm.

Oba filmy wyświetlane niedaleko salonu na ekranie należącym do galerii Green Point przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu. Prezentują one modele piecy kaflowych jak i kominków gotowych oferowanych przez firmę Grum Kominki Kominy.
Pierwszy spot umieszczony został miesiąc przed otwarciem.
Zobaczyć na nim można:
- nowoczesny piec kaflowy Jasba z motywami liter na kaflach,
- piec kaflowy Jasba Nordic Crown NC1,
- kominek wolnostojący Spartherm Spirit Perle,
- nowoczesny piec kaflowy Jasba z kafli wielkoformatowych w połączeniu ze stalą szlachetną.



Kolejny spot umieszczony został w dzień otwarcia i wyświetlany jest do dnia dzisiejszego. Zobaczyć można kominki wolnostojące:
- Spartherm Polo Perle,
- Spartherm Trias Silber Nero,
- Spartherm Passo Nero.



Niedługo planowane są kolejne produkcje, one również zostaną pokazane na blogu.

czwartek, 14 stycznia 2010

Historia zduństwa w Polsce cd

Z chwilą pojawienia się nowego paliwa jakim jest węgiel piece kaflowe wymagały przebudowy, zmiany konstrukcji wewnętrznej. Ponieważ węgiel na wyższą od drewna temperaturę spalania wymagało to dostosowania budowy wewnętrznej do potrzeb jego spalania. O różnych budowach kaflowego pieca węglowego przy innej okazji.
W drugiej połowie XIX wieku piec kaflowy staje się najpopularniejszym źródłem ciepła. W związku z rosnącym popytem powstaje wiele kaflarni część z nich aby produkować więcej przechodzi na produkcję masową z powtarzających się form. Prym wiodą kafle gładkie jednokolorowe. Kaflarnie kopiują już wcześniej ustalone wzory eklektyczne czy neorenesansowe. Wynikiem takich działań są piece pseudorenesansowe, neoklasycystyczne, pseudorokokowe. Zauważyć można powrót do małych formatów kafli ze zdobieniami roślinnymi i geometrycznymi. Produkuje się też kafle garnkowe.
Przełom XIX i XX wieku to secesja Kafle ozdabiane są motywami kwiatowymi. Pojawiają się piece berlińskie z białych kafli nieżadko ujętych w oblamówkę z kafli o kontrastowej barwie.


źródło: zbiory własne

Po II wojnie światowej w piece secesyjne są masowo rozbierane. Ich miejsce zajmują dumnie wtedy nazywane nowoczesnymi piecami kaflowymi prostopadłościenne formy z jednobarwnych kafli.
Początek lat 90-tych XX wieku owocuje budową domów jednorodzinnych w których ludzie pragną kominka otwartego. I tu pojawia się nowe zajęcie na szeroką skalę dla rzemiosła zduńskiego. W tym samym czasie na polski rynek wchodzą producenci gotowych palenisk kominkowych zwanych potocznie wkładami kominkowymi. Nawet najstarszej konstrukcji wkład kominkowy potrafi zmniejszyć spalanie drewna 10x w porównaniu do paleniska otwartego. Wieść ta szybko się rozchodzi i Polacy w skutek wzrostu cen surowców energetycznych chcą ogrzewać swoje domy kominkami. Odważę się nazwać ten okres renesansem ognia w polskich domach.

Bibliografia:
1. M. Dąbrowska, kafle i piece kaflowe w Polsce do końca XVIII w. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1987
2. J. Samek, Polskie rzemiosło artystyczne. Czasy nowożytne. Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1984
3. Kwartalnik Świat Kominków 4(22)2009
4. Opracowanie własne

sobota, 9 stycznia 2010

Historia zduństwa w Polsce

Kominki spalały dużo opału, większość wytworzonego w nich ciepła wylatywała przez komin. Ogień "zamknięto" i powstały piece kaflowe.
W XIV wieku trafiły do polski z Niemiec, najstarsze egzemplarze na planie koła lub owalu wykonane z kafli garnkowych pochodzą z końca tego stulecia. Budowane były w formie rzędów o coraz mniejszych obwodach. Na początku na piec mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi rycerstwo i kler. Wiek XV zaowocował piecami o przekroju prostokątnym z kafli o bogatym wielokolorowym zdobieniu z paleniskami ulokowanymi w sąsiednim pomieszczeniu. Od połowy XV wieku po początku XVI pojawiały się także kafle jednobarwne w odcieniach zieleni, brązowe i pomarańczowe. W XVI wieku zakłady produkcji kafli i budowy pieców istniały już w małych miastach. W Krakowie pojawiły się kafle renesansowe kafle o urozmaiconych barwach. Piece na Wawelu były dwukondygnacyjne z prostopadłościenną skrzynią dolną i nadstawą w kształcie zbliżonym do walca z kaflami na których uwiecznione zostały popiersia osób najprawdopodobniej związanych z dworem. Funkcjonowały też tam skromniejsze eksponaty z kafli zielonych i murowane z cegieł. Komnaty królowej Bony ogrzewały piece z kaflami złoconymi.
Na uwagę zasługuje piec z gdańskiego Dworu Artusa Zbudowany na planie kwadratu, wysoki na 12 metrów, z 230 kafli z popiersiami w arkadach.


http://www.fotosik.plpokaz_obrazek8f774002837b51b9.html

U schyłku XVI wieku obie skrzynie mają kształt prostopadłościanu w niektórych przypadkach spotkać można nadstawy wieloboczne. Drugie ćwierćwiecze XVII wieku Przynosi piece o podstawie prostopadłościennej i nadstawie na planie kwadratu. Ówczesne kafle są skromnie zdobione, pojawia się nowość w kaflach gdańskich ornamenty zdobnicze poszczególnych kafli tworzą całość po zestawieniu pieca. Wzory te przedstawiają bukiety kwiatów zajmujące cały lub część pieca.
W okresie baroku pod połowy XVII wieku do około 1720 roku, przychodzi moda na piece kilkukondygnacyjne z jednolitymi polami ornamentowymi. Pojawiają się kafle wielkogabarytowe tworzące całe segmenty piecowe. Pojawia się moda wzorowana na holenderskiej ceramice dekorowania białych kafli płaskich niebieskimi wzorami.
W okresie późnego baroku od około 1720 roku do połowy XVIII wieku zgodnie z duchem epoki pojawiają się liczne profilowania i silnie wysunięte gzymsy pojawiały się także bardzo ozdobne zwieńczenia. Charakterystyczne dla epoki są piece gdańskie, elbląskie i toruńskie, czyli wnękowe. Były one wykonywane na rzucie kwadratu lub prostokąta dwu a czasami trzykondygnacyjne. W środkowej lub górnej części pieca, w przypadku gdańskim był to prześwit w przypadku elbląskim półokrągła wnęka.
Klasycyzm od końca XVIII wieku do lat trzydziestych XIX wieku to piece dwuskrzyniowe z podstawą prostopadłościenną i nadstawą półkolistą na drewnianych wysokich nóżkach.


http://mypielgrzymi.com200905

Spotkać też można było obie skrzynie w kształcie walca, piramidy, obelisku zdobione elementami nawiązującymi do antyku.
Pod koniec XVIII wieku jest przełomem w konstrukcji pieców ponieważ pojawił się węgiel którego wysoka temperatura spalania wymagała wydłużenia obiegu spalin ale o tym w kolejnych postach.

Bibliografia:
1. M. Dąbrowska, kafle i piece kaflowe w Polsce do końca XVIII w. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1987
2. J. Samek, Polskie rzemiosło artystyczne. Czasy nowożytne. Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1984
3. Kwartalnik Świat Kominków 4(22)2009
4. Opracowanie własne