czwartek, 28 października 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja VI

Kolejny wpis z serii Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja.
Tym razem chciałbym zaprezentować piece kaflowe oraz piec chlebowy umieszczone w piwnicy zabytkowej rezydencji.
Na pierwszej fotografii pokazano kominek z otwartym paleniskiem obudowany kaflami zakupionymi przez inwestora, miał być z tego piec ale zakupione kafle nie stanowiły całego pieca, ponieważ chciał Pan coś mieć ze swego nietrafnego zakupu więc powstała taka właśnie obudowa.
Zarówno trzon kuchenny (kafle kremowe), jak i piec chlebowy (kafle białe) powstały także z zdekompletowanych zakupów.
Kolejny piec kaflowy który ze względu na swoje braki znalazł swoje miejsce w piwnicy, pierwotnie posiadał on dwie rzeźby i był wyższy, po obniżeniu i zastąpieniu jednej figurki kaflami narożnymi nie jednego laika urzeka swoim stanem zachowania.
Ostatni z dotychczas ustawionych w piwnicy piecy kaflowych, aby zachować jego pierwotną formę kafle uszkodzone zotały zastąpione podobnymi w kolorze butelkowej zieleni.
Tym sposobem na dzień dzisiejszy wyczerpałem temat Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja, jako ciekawostke w kolejnym wpisie umieszę zabytkowe kominki portalowe ozdabiające zabytkową rezydencję oraz perełkę czyli trzon kuchenny ustawiony jako zlepek kafli z dwóch zdekompletowanych piecy kaflowych.

czwartek, 14 października 2010

Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja V

Kolejny wpis z serii Zabytkowe piece kaflowe - największa w Polsce prywatna kolekcja.
Zakres zdjęć prywatnej kolekcji powoli się wyczerpuje, w dzisiejszym wpisie prezentuje piece kaflowe umieszczone na poddaszu zabytkowej rezydencji.

Pierwszy z dzisiejszych piecy posiada kafle szkliwione w kolorze niebieskim, z licznymi zdobieniami wykonanymi przed glazurowaniem. Ciekawym akcentem są kaflowe nogi na których jest postawiony.
Kolejny piec kaflowy to prostopadłościenna bryła, zbudowana z kafli szkliwionych w jasnych odcieniach brązu, ciekawostką są drzwiczki zewnętrzne ażurowe za którymi kryją się właściwe drzwi belkowe.
Kolejny piec kaflowy z kafli okrągłych, tym razem z braku wolnych już kominów w pomieszczeniach mieszkalnych został ustawiony w łazience. Rzadko spotykanym motywem są dzwiczki belkowe dopasowane do promienia kafli, zakupione przez inwestora razem z piecem.
Perełką tego poddasza jest piec kaflowy wykonany z kafli ceramicznych wielkoformatowych, jedyny na poddaszu eksponat nie podłączony do komina. Efekt potęgują nietuzinkowe drzwi ażurowe.
Dla ciekawych jak wielka jest kolekcja zdradzę:
- w części VI umieszczone zostaną piece kaflowe ustawione w piwnicy (3),
- w części VII umieszczone zostaną kominki i kuchnia kaflowa (3),